84 nye lejeboliger fordelt i fire blokke med to til tre etager, hvoraf etape tre yderligere har en tagetage på. HHM har stået for opbygningen af kælderen inklusive montering af elementdæk over denne.
Byggeriet er udført i tre etaper og er fordelt på hver sin side af gaden (Slangerupgade). Hele byggeriet fremstår med murede facader og altaner til lejlighederne samt kælder.
12 af lejlighederne i etape 2 er penthouselejligheder i to etager med indvendig trappe til tagetagen
Selve boligerne er mellem 66 og 115 m2 med 2 til 4 værelser. Alle lejligheder har enten terrasse eller altan ud mod havesiden, mens der på indgangssiden er svalegange.
Til bygningerne er der elevatorer: Etape 1 (blok 1) har udvendig elevator, mens der på de resterende tre blokke er indvendige elevatorer. Til hver bolig hører desuden pulterrum i kælderen.
Derudover bliver der etableret to legepladser, grønne fællesarealer samt cykelparkering og parkeringspladser til boligerne.
At bygge kræver engagement og ansvar. Det kræver overblik og proaktivitet. I HHM går vi forrest i alle aspekter af byggeriet. Vi påtager os ansvar og sætter retningen for det gode samarbejde. Med HHM bygger du uden tvivl igennem en tillidsfuld proces.
